systemy grzewcze

Oszczędne systemy grzewcze – jakie ogrzewanie wybrać

System grzewczy to jedna z najważniejszych instalacji w każdym domu. To ona ma bezpośredni wpływ na komfort mieszkania i zapewnia optymalną temperaturę w chłodniejszych porach roku, a także dostarcza ciepłą wodę.

Dlatego bardzo ważne jest, aby wybrać jak najbardziej opłacalny i wydajny system grzewczy.

Ogrzewanie paliwem stałym

Aktualnie wraz z rozwijającą się świadomością ekologiczną wśród ludzi, węgiel skutecznie zastępuje się nowymi, bardziej ekologicznymi rozwiązaniami takimi jak np. ekogroszek lub pellet.

Są to materiały opałowe, które generują zdecydowanie mniej szkodliwych związków podczas spalania od tradycyjnego węgla, a przy tym są także bardzo wydajne. Współczesne kotły na paliwa stałe to bardzo wydajne i posiadające wysoką skuteczność konstrukcje. Dodatkowo większość z nich wyposażona jest w automatyczne podajniki, dzięki którym kocioł sam dokłada sobie wymagana ilość opału.

Wadą tego typu rozwiązań, jest to, że do ich działania niezbędne jest posiadanie kotłowni, czyli osobnego pomieszczenia, w których zamontowany zostanie kocioł i wszelkie niezbędne urządzenia. 

Ogrzewanie gazowe

Ogrzewanie gazowe uważane jest za najbardziej ekologiczne źródło konwencjonalnej energii. Piece gazowe mogą służyć jednocześnie do ogrzewania domu, a także wody użytkowej. Są to konstrukcje bardzo niewielkie, szczególnie w porównaniu z kotłami na paliwa stałe i nie wymagają kotłowni.

Piece gazowe mogą być bez problemu umieszczone również w łazience. Sporą ich zaletą jest również to, że są mało wymagające w obsłudze. Wadą tego rozwiązania jest niewątpliwie to, że nie w każdym miejscu w Polsce istnieje możliwość przyłączenia się do sieci gazowej. Dodatkowo sam gaz nie należy do tanich paliw. 

Ogrzewanie olejowe

Ogrzewanie olejowe to mniej popularne rozwiązanie, ale nadal bardzo często spotykane. Jest to w pełni czyste źródło energii, niegenerujące sadzy ani popiołu. Najczęściej na to rozwiązanie decydują się osób, które nie mają możliwości podłączenia się do sieci gazowej, ale w ich okolicy jest spory wybór dostawców oleju opałowego.

Kotły olejowe są bardzo łatwe w obsłudze, a większość pracy odbywa się automatycznie. Jest to jednak dość kosztowne rozwiązanie, a dodatkowo wymaga sporej ilości wolnego miejsca zarówno na kocioł olejowy jak i na zbiorniki przechowujące olej opałowy. 

system-grzewczy

Odnawialne Źródła Energii

Jest to najbardziej ekologiczne i często także najbardziej opłacalne rozwiązanie, na które z roku na rok decyduje się coraz więcej osób.

Pozyskiwanie energii z odnawialnych źródeł energii to bardzo przyszłościowe i wydajne rozwiązanie. Pompa ciepła umożliwiająca pozyskiwanie energii z gruntu, wody czy też powietrza, to bardzo innowacyjne rozwiązanie, które w zimie ogrzeje dom oraz wodę, a w lecie może posłużyć do ochłodzenia wnętrza budynku. Kolektory słoneczne są znakomitym rozwiązaniem pozwalającym zredukować koszty ogrzewania wody przy pomocy konwencjonalnych źródeł energii.

Z kolei fotowoltaika zapewni darmową energię elektryczną, którą można wykorzystać do ogrzewania domu przy pomocy specjalnej elektrycznej instalacji grzewczej lub do zasilenia urządzeń elektrycznych.

Kotły Buderus – systemy grzewcze w Krakowie

Wybierając kocioł do swojego domu, warto stawiać na sprawdzone produkty. Kotły Buderus to konstrukcje najwyższej jakości, które posiadają bardzo wysoką sprawność i są jednocześnie trwałe i ekologiczne.

Dzięki temu kotły Buderus sprostają nawet najbardziej wymagającym użytkownikom i zapewnią niezawodną pracę przez bardzo długi czas. Kupując systemy grzewcze w Krakowie, warto zapoznać się z ofertą marki Buderus.