Ekologiczna produkcja sianokiszonki – teraz to możliwe!

Prowadzenie gospodarstwa rolnego to często dość trudne i wymagające zadanie. Z pewnością dużą trudnością są tutaj koszty, jakie musi ponosić każde gospodarstwo rolne, ponieważ zakup maszyn, akcesoriów i różnego rodzaju niezbędnych do działania gospodarstwa produktów, często pochłania sporo pieniędzy. Jednym z rozwiązań jest jednak wybieranie droższych, ale także dużo lepszych produktów, które z pewnością posłużą dłużej i nie zawiodą, przez co wydane na ich zakup pieniądze szybko się zwrócą.

Folia rolnicza służąca np. do zabezpieczania sianokiszonki to bardzo ważny produkt, który pełni kluczową fundację w procesie produkcji tego typu paszy. Na rynku można znaleźć wiele rodzajów folii rolniczej w standardowej wersji. Jednak niektórzy producenci oferują również tzw. folię ekologiczną, która w wielu kwestiach jest znacznie lepszym rozwiązaniem od standardowej folii. Warto więc wiedzieć, czym różni się folia ekologiczna od standardowej, jakie są jej zalety, czy jest ona tak samo wytrzymała, jak standardowa folia i czy jej użytkowanie to dobre rozwiązanie?

Czym się różni ekologiczna folia do sianokiszonki (E-TRAX) od folii standardowej (ULTRAX)?

Folia kojarzy się zazwyczaj z pewnego rodzaju materiałem wykonanym z tworzywa sztucznego, którego zadaniem jest zabezpieczania różnego rodzaju produktów i towarów. W przypadku folii rolniczej często jest to dobre skojarzenie, ponieważ tego typu folia służy właśnie do zabezpieczania różnego rodzaju produktów, takich jak np. sianokiszonki, które podczas przechowywania wymagają szczelnego i wytrzymałego opakowania, w celu zapewnienie im odpowiednich warunków. W sprzedaży można obecnie naleźć wiele folii tego typu, jednak od pewnego czasu zaczęły pojawiać się na rynku również tzw. folie ekologiczne. Tego typu produkty, w niektórych aspektach, dość znacząco różnią się od standardowej folii rolniczej. Jednak podstawową różnicą jest z pewnością to, z jakich materiałów są one produkowane. W przypadku folii ekologicznej, do jej produkcji wykorzystuje się częściowo surowce, które pochodzą z recyklingu. Dzięki temu koszty związane z produkcją tego typu folii są dużo mniejsze, co przekłada się także na bardzo atrakcyjne ceny tego typu produktów. Dodatkowo recykling wpływa również częściowo na ochronę środowiska i minimalizowanie ilości odpadów, jakie są produkowane poprzez działalność człowieka. 

Jakie są zalety folii ekologicznej?

Działalność człowieka w bardzo wielu dziedzinach ma negatywny wpływ na środowisko. Z pewnością sporym problemem jest obecnie nadmierna ilość odpadów, jakie produkowanie są przez ludzi w ramach prowadzonej przez nich działalności czy nawet życia prywatnego. Z tego też względu, tak ważną rolę odgrywa obecnie recykling, który pozwala ponownie wykorzystywać różnego rodzaju surowce, do produkcji nowych wyrobów. Dzięki temu redukujemy również zużycie surowców naturalnych i skutecznie zmniejszamy koszty produkcji. Folia ekologiczna do sianokiszonki ma te zalety, ponieważ do jej produkcji wykorzystuje się częściowo surowce z recyklingu. Dzięki temu cena finalnego produktu może być znacznie niższa, co dla wielu rolników jest sporą zaletą.  

Czy folia ekologiczna jest tak samo wytrzymała, jak standardowa folia?

Część osób decydując się na zakup folii ekologicznej zamiast standardowej, może zadawać sobie pytanie, czy fakt, że tego typu folia produkowania jest częściowo z surowców pochodzących z recyklingu, będzie miał jakiś wpływ na jej wytrzymałość czy też inne cenne właściwości? Obecnie dostępne technologie i metody produkcji sprawiają, że folia ekologiczna może charakteryzować się bardzo dobrymi parametrami, które wcale nie muszą odbiegać od parametrów standardowej folii. W praktyce oznacza to, że kupując folię ekologiczną, którą stworzy sprawdzony producent folii do sianokiszonki, można mieć pewność, że nie będzie ona odbiegała wytrzymałością od standardowej folii i równie dobrze spełni swoje zadanie. 

Czy używanie folii z recyklingu jest opłacalnym rozwiązaniem?

W kwestii wyboru folii do zastosowań rolniczych warto również zwrócić uwagę na aspekt opłacalności. Produkcja folii ekologicznej jest zazwyczaj znacznie tańsza, przez co jej cena również może być znacznie atrakcyjniejsza, niż ma to miejsce w przypadku standardowej folii. Z tego względu wybierając folię ekologiczną, można często zaoszczędzić sporo pieniędzy, co jest szczególnie ważne w przypadku gospodarstw rolnych, które nie dysponują dużym budżetem na tego typu zakupy.