automatyzacja produkcji

Na czym polega automatyka przemysłowa?

Obecny rozwój technologiczny sprawia, że urządzenia wykonują coraz więcej czynności za ludzi.

Tak samo jest w przypadku automatyki przemysłowej, która często pojawia się w halach produkcyjnych dużych korporacji. Czym jest automatyka przemysłowa i dlaczego jest przyszłością przemysłu?

Czym jest automatyka przemysłowa

Automatyka przemysłowa to owoc pracy inżynierów, który skutkuje zautomatyzowaniem procesów produkcji. 

Za pośrednictwem nowoczesnych technologii można sterować procesami produkcyjnymi bez wkładu, lub z minimalnym wkładem człowieka. Cały system zarządzania opiera się na specjalnym oprogramowaniu komputerowym. Odpowiednio zaprojektowany system pozwala na produkcje, jak największej ilości dóbr w jak najkrótszym czasie, po najniższych kosztach.

Głównym zadaniem automatyki przemysłowej jest zwiększenie wydajności i jakości produkcji. Zrobotyzowane maszyny dostarczają dane o usterkach, odrzutach, szybkości pracy czy problemach z połączeniem. System szybkiego reagowania na niedociągnięcia umożliwia uniknięcia wad produkcyjnych, a także dba o bezpieczeństwo ludzi znajdujących się na zakładzie.

Czwarta rewolucja przemysłowa

Przemysł 4.0, tak też się określa wdrażany proces zautomatyzowania i robotyzacji produkcji. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, jak ogromne zmiany zachodzą wraz z zastąpieniem człowieka przez maszynę na linii produkcyjnej. 

Pojęcie Przemysł 4.0 jest bezpośrednio związane z wykorzystaniem w procesach produkcyjnych robotów przemysłowych oraz zintegrowaniu pracy człowieka i maszyny. 

Dodatkowo zmiana ta łączy się z digitalizacją produkcji, co oznacza, że oprogramowania i maszyny będą się ze sobą łączyć siecią internetową i dostarczać szczegółowych informacji na temat produkcji. Dzięki takiemu rozwiązaniu będzie możliwa szybka analiza danych produkcyjnych i ewentualne korygowanie błędów.

Ogromną zmianę będzie można również zobaczyć w kontekście zarządzania produkcją. Rewolucja przemysłowa ma doprowadzić do odejścia od procesów liniowych oraz tradycyjnych sposobów zarządzania na rzecz procesów nieliniowych, oraz rozbudowanej sieci połączeń.

Z czym jeszcze łączy się Przemysł 4.0?

  • Samodzielnym działaniem systemów, które będą w stanie zmieniać swoje funkcje,
  • Obniżeniem kosztów produkcji wynikających ze spersonalizowania rodzaju wytwarzanych produktów,
  • Zastosowaniem nowych technologii, takich jak chmury obliczeniowe, druk przyrostowy, szeroko zakrojona analiza Big Data, sztuczna inteligencja oraz roboty współpracujące.

Dlaczego automatyzacja przemysłu to przyszłość

Wykorzystanie najnowszych technologii, które zastępują pracę człowieka i mogą pracować bez przerwy, nie popełniając błędów, to bez wątpienia rozwiązanie przyszłościowe.

Już teraz można zobaczyć mnóstwo zautomatyzowanych linii produkcyjnych, a to dopiero początek. Taka nagła zmiana wynika z faktu, że automatyzacja po prostu się bardziej opłaca.

Zalety automatyzacji przemysłu

Patrząc na intensywny rozwój przemysłu i rosnące zapotrzebowanie na dobra materialne, to automatyzacja przemysłu jest nieunikniona. Wprowadzenie zautomatyzowania produkcji, wpłynie pozytywnie na procesy wytwórcze, jakość towarów oraz przychody firmy

Dla właściciela zakładu niesie to ogrom korzyści, a niektóre z nich prezentują się następująco:

Większa wydajność i jakość produktów

Dobrze zaprojektowanie oprogramowanie i współgrające z nim maszyny przemysłowe to klucz do zwiększenia wydajności. Urządzenia są w stanie pracować bez przerwy, a dodatkowo wykonują monotonne czynności znacznie szybciej. Skutkuje to zwiększeniem ilości wyprodukowanych dóbr.

Warto również zaznaczyć, że w przypadku maszyn nie ma możliwości dekoncentracji, czy odczuwania zmęczenia. W związku z tym są wyeliminowane wszystkie wady produkcyjne. Dzięki temu przedsiębiorca nie traci na błędach pracowników.

automatyzacja montażu

Pewna inwestycja

Oczywiście maszyny i system nimi zarządzający dużo kosztuje. Jednak taka inwestycja zaczyna zwracać się natychmiastowo, od razu po uruchomieniu produkcji. Działanie urządzeń pozwala na zwiększenie ilościowe produkcji, a także jej wydajności, precyzji oraz szybkości wytwarzania towarów o idealnej jakości, co w konsekwencji przekłada się na sprzedaż oraz zysk firmy

Nie trzeba się martwić regularnymi pensjami pracowników, a jedynie należy serwisować sprzęt.

Przemysł 4.0, a bezpieczeństwo

Zwykle to błąd człowieka stwarza niebezpieczeństwo. Dla każdego pracodawcy wypadek na miejscu produkcji oznacza kłopoty, a ostatecznie straty finansowe. Są one związane np. z chwilowym wstrzymaniem pracy. 

W zakładach, gdzie przemysł jest zautomatyzowany znacznie rzadziej, dochodzi do wypadków. Dobrze zaprogramowana maszyna nie popełni błędu. Firmą, która zajmuje się automatyzacją produkcji i montażu jest Diko.

Wprowadzenie Automatyki Przemysłowej, to skomplikowany proces, który na pewno kosztuje. Jednak można go potraktować jako inwestycje, która zacznie się sowicie spłacać od pierwszego dnia jej działania.