piece na pellet

Jak wybrać piec na pellet?

Jedną z ważniejszych decyzji podczas budowania domu lub też jego modernizacji jest wybór odpowiedniego systemu ogrzewania centralnego.

Obecnie rynek oferuje naprawdę sporo możliwości, a jednym z paliw, które cieszy się sporym zainteresowaniem jest z pewnością pellet. Jeśli nasz wybór padnie właśnie na ten materiał opałowy, to koniecznie musimy zapoznać się z zaletami i wadami tego rozwiązania, oraz poznać podstawowe zasady użytkowania systemu ogrzewania centralnego opartego na tym paliwie. Pozwoli nam to zminimalizować koszty i osiągnąć wysoką sprawność oraz wydajność ogrzewania. 

Użytkowanie pieców na pellet a ekologia

Każdy rodzaj drewna opałowego w tym także pellet, charakteryzuje się zerowym bilansem emisji dwutlenku węgla, ponieważ drzewo w okresie swojego wzrostu oraz życia pobiera z atmosfery tyle samo dwutlenku węgla, ile wydziela podczas spalania w piecu. Zatem spalanie pelletu nie przyczynia się do zaburzenia tego bilansu.

Dodatkowo wysokiej jakości pellet najczęściej produkowany jest z resztek drewna, pozostałych w tartakach i zakładach stolarskich. Dzięki temu nie wycina się specjalnie drzew i można w opłacalny sposób spożytkować wszelkie niepotrzebne drewniane odpady.

Oprócz tego pellet jest bardzo wydajnym paliwem, które spala się praktycznie w 99,5%, a pozostałości w formie popiołu możemy wykorzystać jako nawóz w ogrodzie. 

Jakie zalety ma pellet?

Pellet ze względu na swoje właściwości i sporo zalet, jest obecnie bardzo często używany w celu ogrzewania domów jednorodzinnych. Jego sporą zaletą jest to, że podczas spalania generuje niewielką ilość popiołu oraz znikome ilości dwutlenku węgla. Nie zawiera on także szkodliwych substancji i nie generuje nieprzyjemnych zapachów. Warto jednak pamiętać o tym, że tylko wysokiej jakości pellet zapewni nam optymalną wydajność i nie będzie szkodził naszemu piecu.

Niskiej jakości opał może spowodować zapychanie się podajnika lub wytwarzanie dużej ilości popiołu. Z tego względu przy wyborze pelletu należy zwrócić szczególną uwagę na poniższe czynniki:

  • wymiar,
  • gęstość,
  • zawartość pyłu,
  • wilgotność (nie większą niż 10%),
  • wartość opałową.

Nie mniej ważny jest także sposób i miejsce przechowywania pelletu, zarówno u sprzedawcy jak i później w naszym domu. Korzystając z pelletu mamy pewność, że ogrzewamy dom bezpiecznym i ekologicznym paliwem.

Z kolei piece co na pellet to bardzo wydajne i łatwe w obsłudze urządzenie. Dzięki automatycznemu podajnikowi i systemowi sterowania, jego obsługa ogranicza się bardzo często tylko do dokładania opału oraz opróżniania komory, w której zbiera się popiół. Zaawansowany system sterujący monitoruje na bieżąco temperaturę i steruje kotłem w taki sposób, aby utrzymać zadaną temperaturę.

Dzięki takiemu rozwiązaniu w bardzo ekonomiczny sposób możemy ogrzać nasz dom, nie musząc zbyt często ingerować w pracę pieca. 

piece co

Jaki piec na pellet wybrać?

Na rynku dostępne jest naprawdę sporo różnych pieców przystosowanych do spalania pelletu. Nic więc dziwnego, że wiele osób może nie wiedzieć jaki model należy wybrać. Dla osób niezdecydowanych najlepszym wyjściem będzie kocioł wielofunkcyjny, który oprócz tego, że pozwala na spalanie pelletu to świetnie współdziała również z innym paliwem, jakim jest ekogroszek.

Dzięki temu nie zamykamy sobie drogi tylko na jeden rodzaj opału. Kotły przeznaczone do spalania pelletu, posiadają zazwyczaj automatyczny palnik oraz podajnik (ślimakowy lub pneumatyczny), zbiornik paliwa, a także pełną automatykę pozwalającą na stałe monitorowanie i utrzymywanie odporniej temperatury oraz podłączenie systemu ogrzewania podłogowego lub sterowanie przez WiFi/GSM.

Większość pieców na pellet to urządzenia jednofunkcyjne, więc jeśli zależy nam również na tym, aby podgrzewać wodę użytkową przy jego pomocy, musimy dokupić zasobnik c.w.u. Moc pieców na pellet dobiera się na podstawie zapotrzebowania danego gospodarstwa domowego. Nie warto kupować zbyt mocnych urządzeń, ponieważ nie będzie to opłacalne.

Przed zakupem pieca należy także sprawdzić przyłącze kominowe i na tej podstawie wybrać model z odpowiednią średnicą, ponieważ stosowanie redukcji wylotu spalin jest niezalecane. Warto pamiętać o tym, że instalację zawsze powinien odebrać kominiarz, po to, aby mieć pewność, że jest ona w pełni bezpieczna.