Kiedy warto zainwestować w owijarkę do folii stretch?

Wiele produktów wymaga odpowiedniego zabezpieczenia na czas transportu, przechowywania czy też innych podobnych procesów. W tej roli znakomicie sprawdza się folia stretch, która z racji swojej uniwersalności jest bardzo potrzebnym produktem w wielu różnych branżach. Owijanie równego rodzaju produktów i ładunków folią stretch jest dość łatwe, jednak czasami wymagana jest przy tym wysoka precyzja oraz szybkość realizacji, która pozwala zaoszczędzić sporo czasu i tym samym również pieniędzy. Z tego też względu w miejscach, gdzie proces zabezpieczania różnego rodzaju produktów musi przebiegać szybko, precyzyjnie i skutecznie konieczne jest stosownie owijarek, czyli specjalnych maszyn, które znacząco usprawniają ten proces. 

Czym jest owijarka?

Owijarka to maszyna stworzona specjalnie z myślą o owijaniu różnego rodzaju produktów folią stretch. Mimo że na rynku istnieje kilka różnych rodzajów owijarek, których sposób działania może być odmienny, to cel ich stosowania nadal pozostaje taki sam, czyli zabezpieczenie i ustabilizowanie danego produktu, aby jego transport lub przechowywanie było w pełni bezpiecznie. Najczęściej spotykanymi rodzajami owijarek są:

  • Owijarki ze stołem obrotowym – urządzenie tego typu obraca danym produktem lub całą paletą umieszczoną na specjalnej podstawie, jednocześnie owijając ją folią stretch.
  • Owijarki z wirującym ramieniem – w tym przypadku dany produkt lub paleta stoją nieruchomo, natomiast proces owijania odbywa się poprzez ruch specjalnego ramienia, które krążąc dookoła produktów, owija je.
  • Owijarki pierścieniowe – najbardziej zaawansowane i najwydajniejsze urządzenie, które owija dany produkt przy pomocy specjalnego pierścienia, który krąży dookoła palet, nakładając jednocześnie kolejne warstwy folii stretch.

Oczywiście oprócz takich maszyn istnieją również owijaki służące np. do owijania specjalną folią sianokiszonki, które działają na podobnej zasadzie, jak zwykłe owijaki do folii stretch, tylko są przystosowane do wymagań i potrzeb rolników. 

W jakim celu stosuje się owijarki?

Owijarki to maszyny, które znacząco przyspieszają i usprawniają proces pakowania, zabezpieczania i stabilizowania różnego rodzaju produktów za pomocą folii stretch. Oczywiście folia stretch to materiał, który równie dobrze można użytkować ręcznie bez żadnych dodatkowych maszyn. Jednak w wielu branżach szybkość i powtarzalność podczas pakowania np. palet za pomocą folii stretch jest kluczową kwestią. Stosowanie owijarek w firmie pozwala więc zaoszczędzić sporo czasu na procesie pakowania i tym samym zredukować koszty, poprzez automatyzację tego procesu. 

Kiedy warto zainwestować owijarkę?

Owijarka z pewnością będzie doskonałą inwestycją w przypadku wszelkiego rodzaju firm, które muszą codziennie pakować duże ilości produktów lub całych palet. W takiej sytuacji owijarki są wręcz niezbędne, ponieważ chcąc ręcznie zabezpieczyć palety przy pomocy materiału, jaki dostarcza hurtownia folii stretch, zajęłoby to ogromną ilość czasu, co wiąże się z większymi kosztami i koniecznością zatrudnienia większej ilości pracowników. Owijarki pozwalają zautomatyzować ten proces, przez co są idealnym rozwiązaniem dla firm produkcyjnych, transportowych, gospodarstw rolniczych i innych tego typu działalności. 

Jakie zalety ma stosowanie owijarki w firmie?

Stosowanie folii stretch w wielu różnych procesach ma wiele zalet, jednak dodatkowo usprawniając ten proces poprzez inwestycję w specjalne owijarki, można zyskać jeszcze więcej korzyści. Do największych zalet stosowania owijarek w firmie można zaliczyć m.in.:

  • powtarzalność pakowania i zabezpieczania towarów na palecie,
  • wysoka precyzja pakowania, co ma wpływ na bezpieczeństwo produktów,
  • znaczące ułatwienie i przyspieszenia procesu pakowania,
  • zwiększenie bezpieczeństwa pracowników, poprzez brak konieczności ręcznego pakowania palet,
  • redukcja kosztów procesu pakowania,
  • wyższy standard jakościowy zapakowanego towaru,
  • zmniejszają zużycie folii stretch (ekologia).

W jakich branżach owijarka sprawdzi się najlepiej?

W wielu różnych branżach codziennie pakuje się ogromne ilości różnego rodzaju produktów, które najczęściej składowanie są na paletach, co znacząco ułatwia ich magazynowanie czy też transport. Folia stretch pozwala zabezpieczyć takie produkty i jednocześnie ustabilizować je na palecie. Owijarka jest więc doskonałym rozwiązaniem szczególnie w przypadku tych firm, które produkują, przechowują lub transportują spore ilości różnego rodzaju produktów wymagających zabezpieczenia folią stretch. Do branż, w których najczęściej wykorzystuj się owijarki, zaliczyć można branżę transportową, spożywczą, budowlaną i różnego rodzaju inne branże produkcyjne, a także gospodarstwa rolne czy magazyny.