Rozwój technik grzewczych pozwala na stosowanie rozwiązań ekonomicznych, które przyczynią się do ograniczenia wydatków na ogrzewanie. Obecnie na naszym rynku znajdziemy sporo ciekawych instalacji o rożnych mechanikach działania, ale dających ten sam efekt: niskie rachunki. W tym artykule poruszymy temat nowoczesnych systemów grzewczych, które pozwalają na zminimalizowane kosztów związanych z ogrzewaniem.
Pompy ciepła
Jest to rodzaj instalacji, która może pobierać energię z wielu źródeł. W zależności od danego modelu, ciepło może być wytwarzane z powietrza, gruntu bądź wody. Instalacja składa się ze sprężarki pompy ciepła oraz urządzenia grzewczego. Pompa ciepła posiada wiele zalet, które sprawiają, że coraz więcej osób decyduje się na instalację tego typu. Pompa nie wydziela żadnych substancji szkodliwych do atmosfery. Energia wydzielana jest praktycznie bez użycia żadnych paliw, więc jest to rozwiązanie ekonomiczne, które pozwala na zaoszczędzenie sporych sum pieniędzy, zwłaszcza w trakcie mroźnych zim. Warto także wspomnieć, że pompa ciepła nie wymaga żadnych nakładów pracy w trakcie sezonu grzewczego – nie trzeba dostarczać do niej paliwa oraz nie trzeba usuwać żadnych substancji powstających w momencie spalania paliwa, ponieważ zwyczajni nie są one wytwarzane.
Kotły kondensacyjne
Kotły kondensacyjne stają się coraz popularniejsze w naszym kraju, a to za sprawą o wiele większej wydajności w porównaniu do kotłów tradycyjnych. Zastosowanie specjalnej mechaniki sprawia, że kocioł kondensacyjny pobiera ciepło ze spalin powstających w wyniku spalania gazu. Taka funkcja nie jest dostępna w kotłach tradycyjnych, przez co muszą one zużywać o wiele więcej energii do wytworzenia takiej samej ilości ciepła. Kotły kondensacyjne mają także przewagę w aspekcie bezpieczeństwa – są one przeważnie wyposażone w zamkniętą komorę spalania, która chroni domowników przed zatruciem tlenkiem węgla, wydzielającym się w momencie nie dostarczenie do kotła odpowiedniej ilości tlenu.
Fundamentowe płyty grzewcze
Fundamentowe płyty grzewcze to systemy montowane bezpośrednio w fundamentach – działają podobnie jak pompa ciepła z tą różnicą, że zamiast wody w w obiegu krąży powietrze. To nowoczesna i efektywna instalacja, która jest wykorzystywana przede wszystkim w budownictwie jedno i wielorodzinnym.
Kolektory słoneczne
Kolektory słoneczne nie cieszą się tak dużym powodzeniem jak instalacje wymienione powyżej. Jest to w dużym stopniu związane z obowiązującym w naszym regionie klimatem. Mimo, że instalacja nie jest tak efektywna, jak w krajach położonych na południu Europy, to może zapewnić zmniejszenie zużycia energii potrzebnej do ogrzania wody nawet o 60%! Woda ogrzana przez kolektory gromadzi się w specjalnych zbiornikach. Przy montażu kolektorów, warto pamiętać o ich właściwym umiejscowieniu. Są one najczęściej montowane na dachach budynków, skierowane w stronę południową – takie zestawienie gwarantuje największą efektywność.