zageszczarka-plytowa

Zagęszczarki płytowe

Zagęszczarki wibracyjne lub płytowe stosowane są do zagęszczania gruntu w procesie wibrowania. Elementem roboczym w tej maszynie jest płyta metalowa napędzana przez układ wibracyjny z silnikiem elektrycznym lub spalinowym. Dwa wałki mimośrodowe umieszczone są bezpośrednio na płycie wibracyjnej w szczelnie zamkniętej obudowie.

Swoje zastosowanie zagęszczarki znalazły w drobnych pracach budowlanych takich jak zagęszczanie podłoża podczas kładzenia przewodów, kostki brukowej oraz przy naprawach lub budowach jezdni. Ze względu na niewielki rozmiar doskonale nadają się do pracy w trudno dostępnych miejscach. W celu ich bezawaryjnej eksploatacji koniecznie należy przestrzegać zaleceń producenta zawartych w instrukcji obsługi.

Podobnie jak w przypadku piły do cięcia kamienia, zagęszczarka jest jednym z najbardziej obciążonych urządzeń, wykorzystywanych w pracach drogowych. Jej właściwy wybór uzależniony jest przede wszystkim od wielkości i rodzaju gruntu, na którym będzie wykonywana nawierzchnia. Do podstawowych parametrów zagęszczarek należą takie czynniki jak : jej masa, wymiary płyty roboczej, częstotliwość wibracji, wartość siły odśrodkowej, głębokość zagęszczania oraz prędkość robocza.

Zagęszczarki dzielą się na prowadzone ręcznie, samoprzesuwne i kroczące. Mogą być także podczepiane do pojazdów (np. ciągników). Ze względu na ich ruch możemy tutaj dokonać podziału na jedno i dwukierunkowe. Te ostatnie, zwane także inwersyjnymi, dodatkowo wyposażone są w bieg wsteczny. Najczęściej jednak używane są zagęszczarki jednokierunkowe. Przy ich pomocy zagęszczana jest bowiem podsypka pod chodniki, ścieżki, parkingi, podjazdy oraz boiska sportowe. W zależności od przeznaczenia danej nawierzchni różnią się one od siebie ciężarem własnym. Zagęszczarki wibracyjne ważą około 110 kg.

Źródło zdjęcia: wikimedia.org