działanie maszyn

Budowa stanowisk kontrolno-pomiarowych

Coraz dynamiczniej rozwijające się technologie maszynowe i rosnące wymagania rynkowe sprawiają, że jednym z kluczowych obszarów inwestycji wielu fabryk i przedsiębiorstw jest optymalizacja pracy maszyn i stanowisk kontrolno-pomiarowych.

Ich budowa jest skrajnie indywidualna, dopasowana do konkretnych wymagań fabryk, gwarantująca najwyższą precyzję pomiarów i maksymalną wydajność pracy. Co może składać się na stanowiska kontrolno-pomiarowe, jakie są ich zadania i w jakich branżach ich wykorzystanie będzie niezastąpione? 

Budowa i rola stanowisk kontrolno-pomiarowych

Urządzenia kontrolno-pomiarowe są wykorzystywane w różnego rodzaju procesach produkcyjnych oraz ich kontroli, umożliwiając mierzenie i weryfikację różnych parametrów niezbędnych do zapewnienia odpowiednich właściwości produktów. Urządzenia wykorzystywane w ramach stanowisk kontrolno-pomiarowych mogą służyć pomiarowi różnych wielkości fizycznych:

  • ciśnienia,
  • temperatury,
  • wilgotności.

Mogą one również umożliwiać określanie poziomu, ruchu czy pozycji elementów na linii produkcyjnej. Stanowiska mogą obejmować szeroką gamę urządzeń służących do różnego rodzaju pomiarów i w zależności od charakteru produkcji oraz jej wymagań, oferować szeroką lub mocno zawężoną skalę pomiarów. 

Sama budowa stanowisk kontrolno-pomiarowych będzie zależna przede wszystkim od produkcji, jaką mają obsługiwać oraz warunków, w jakich będą pracować.

Wśród częściej spotykanych wymagań spotykana jest m.in. konieczność wykonania stanowisk odpornych na zapylenie, wstrząsy, wysokie lub niskie temperatury czy przystosowanych do pracy w warunkach sterylnych.

W wielu branżach stanowiska pomiarowo-kontrolne muszą spełniać także szereg dodatkowych norm i standardów technicznych, co zwiększa jedynie potrzebę indywidualnego przygotowywania tego typu stanowisk na konkretne zamówienie firm. 

maszyny w fabryce

Co może wpływać na wymiary i ogólny wygląd stanowisk kontrolno-pomiarowych? 

Ogólny wygląd i wymiary stanowisk kontrolno-pomiarowych przygotowywanych na specjalne zamówienie do fabryk i linii produkcyjnych zależą przede wszystkim od specyficznych wymagań obiektu i warunków, w jakich urządzenia będą pracowały.

Pod uwagę bierze się nie tylko dostępną wolną przestrzeń i wygodę obsługi, ale także łatwość dostępu do maszyn i urządzeń w razie potrzeby serwisowania, poziom wymaganej ochrony przed czynnikami zewnętrznymi oraz wymaganą dokładność pomiarową.

Sam wygląd stanowisk kontrolno-pomiarowych może być najczęściej dopasowany do standardów całej fabryki, zarówno pod kątem estetyki, jak i odpowiedniego poziomu ochrony i zabezpieczeń. 

Stanowiska kontrolno-pomiarowe są niezbędne i niezastąpione w wielu gałęziach przemysłu i branżach produkcyjnych. Z ich możliwości, precyzji pomiarów i funkcjonalności dopasowywanej indywidualnie do potrzeb zakładu korzystają m.in. branże:

  • energetyczna,
  • logistyczna,
  • ciepłownicza,
  • gazownicza,
  • samochodowa,
  • maszynowa,
  • chemiczna,
  • farmaceutyczna,
  • metalurgiczna,
  • spożywcza.

W praktyce, wszędzie tam gdzie odbywa się jakakolwiek produkcja lub gdzie prowadzona jest obsługa szeregu procesów technologicznych, stanowiska kontrolno-pomiarowe okażą się niezastąpione. 

Dedykowane stanowiska kontrolno-pomiarowe

Zbierając wszystkie wymienione wyżej cechy stanowisk kontrolno-pomiarowych, ich rolę, funkcjonalność i możliwości zastosowania w wielu branżach współczesnego przemysłu, nie trudno zauważyć że kluczowym elementem budowy stanowisk kontrolno-pomiarowych będzie możliwość ich personalizacji.

Nawet przedsiębiorstwa działające w obrębie jednej branży mogą wymagać od stosowanego sprzętu zupełnie innych parametrów, dokładności pomiarowej czy danych.

Na rynku działają więc specjalistyczne firmy zajmujące się projektowaniem i budową stanowisk kontrolno-pomiarowych na indywidualne zamówienie firm z różnych obszarów przemysłu.

Dedykowane rozwiązania przygotowywane w oparciu o bardzo specyficzne wymagania i oczekiwania stanowią podstawę budowania wydajności i jakości produkcji. 

Ogromną przewagą stanowisk kontrolno-pomiarowych budowanych na specjalne zamówienie fabryki czy firmy produkcyjnej jest ich dopasowanie do charakteru prowadzonej działalności w sposób, jakiego nie zapewnią żadne rozwiązania „uniwersalne”.

Tworzące je firmy współpracują wyłącznie z zaufanymi, najlepszymi dostawcami urządzeń pomiarowych, wykorzystując w swoich projektach narzędzia o specyficznej dokładności pomiarów, tempie pracy czy możliwości współpracy z innymi urządzeniami wymaganej przez daną firmę.

Żadne dwa stanowiska nie są ze sobą identyczne, a nawet podobne do siebie – począwszy od zewnętrznej obudowy, estetyki, wielkości czy wymiarów stanowiska kontrolno-pomiarowego, po jego całkowite wyposażenie, specyfikę działania, możliwości pomiarowe i skalowalność, rozwiązania dedykowane tworzy się z myślą o konkretnych potrzebach firmy. Te, dzięki zapewnionej w ten sposób dokładności pomiarowej mogą wypracowywać swoją przewagę rynkową i oferować klientom jakość, bezpieczeństwo oraz sprawność swoich produktów.