Wybór bramy wielkogabarytowej w praktyce

Bramy wielkogabarytowe i hangarowe to dla przemysłu jedno z ciekawszych usprawnień ostatnich lat. Powierzchnie, jakie dotąd trudno było zasłonić pojedynczym, sprawnie działającym skrzydłem bramy są dziś obsługiwane nie tylko przez w pełni sprawne i zautomatyzowane, ale też niezwykle estetyczne bramy wielkogabarytowe, które swoją funkcjonalnością i wytrzymałością nie odbiegają od swoich znacznie mniejszych odpowiedników. Na czym powinien opierać się wybór odpowiedniej bramy wielkogabarytowej i o jakich parametrach i ograniczeniach dla tego typu rozwiązań należy pamiętać?

Najważniejsze cechy bram wielkogabarytowych

Bramy wielkogabarytowe często określane także mianem bram hangarowych to zgodnie z nazwą bramy, których wymiary przekraczają standardowe gabaryty przewidziane dla bram przemysłowych. Typowe rozmiary mogą być tu przekroczone zarówno w pionie, jak i w poziomie, choć bardzo często w przypadku bram wielkogabarytowych są to obie wartości jednocześnie. Aby łatwiej zobrazować sobie ich wygląd i charakterystykę, wystarczy wyobrazić sobie standardową bramę wjazdową do garażu, warsztatu samochodowego czy magazynu i porównać ją z bramami stosowanymi w hangarach samolotowych, zajezdniach tramwajowych, dużych fabrykach i hurtowniach czy też w nowoczesnych salonach samochodowych, których witryna wystawowa jest jednocześnie podnoszoną w całości bramą wjazdową.

Bramy wielkogabarytowe mogą zamykać dostęp do garaży podziemnych w sklepach i galeriach handlowych o bardzo dużej powierzchni użytkowej, w tym także do sklepów meblowych gdzie konieczność wjazdu samochodów dostawczych do wnętrza jest wpisana w charakterystykę branży.

Wybór bramy wielkogabarytowej w praktyce

Pierwszym aspektem, jaki należy wziąć pod uwagę podczas wyboru odpowiedniej bramy wielkogabarytowej jest rodzaj otworu w którym ma znaleźć się brama i przestrzeń wokół niego. Jeśli możliwości montażowe budynku są ograniczone, a sama brama nie przekracza szerokości kilku metrów, dobrym rozwiązaniem mogą być bramy segmentowe, które po uruchomieniu składają się w nadprożu budynku, otwierając całkowicie przejazd przez światło bramy. Rozwiązanie to nie sprawdzi się jednak w budynkach o słabej konstrukcji nośnej oraz tam, gdzie szerokość bramy znacząco przekracza jej wysokość.

Większość bram wielkogabarytowych, właśnie ze względu na ograniczone możliwości obciążania konstrukcji budynku to bramy przesuwne, harmonijkowe bądź też składające się z większych paneli, odsuwane podczas otwierania za ścianę obok otworu bramy bądź też składane jeden za drugim jak harmonijka. Wybór konkretnego modelu będzie zależał więc od konkretnych potrzeb praktycznych i estetycznych danego budynku.

Bramy wielkogabarytowe muszą być odpowiednio wytrzymałe przy zachowaniu minimalnej masy.

Estetyka jest tu równie ważnym aspektem, jako że bramy wielkogabarytowe zajmują najczęściej znaczące pole powierzchni ściany budynku i służą jako jego element reprezentatywny. Znaczenie odegrają tu więc zarówno użyte materiały jak i ewentualne nadruki marketingowe reprezentujące firmę. Dobrym przykładem materiału na bramy wielkogabarytowe, zyskującym coraz większą popularność w różnych gałęziach przemysłu jest włókno szklane, które wygląda niezwykle estetycznie, wpuszcza do wnętrza światło dzienne, charakteryzuje się lekką konstrukcją, a przy tym jest naprawdę wytrzymałe w kontakcie z różnorodnymi czynnikami szkodliwymi. Włókno szklane jest odporne na korozję i wilgoć, gwarantuje dobrą izolację termiczną (pomiędzy panelami umieszczane są poduszki powietrzne wzmacniające efekt izolacji), a dodatkowo nie odbija sygnałów radaru, co okazuje się być przydatne w lotnictwie i bramach stosowanych w hangarach samolotowych.

Indywidualne rozwiązania dla przemysłu

Bramy wielkogabarytowe, choć stanowią dziś podstawowy element oferty największych producentów bram są zdecydowanie w dalszym ciągu projektem skrajnie indywidualnym, dopasowywanym każdorazowo do potrzeb klienta i warunków charakterystycznych określonego budynku. Możliwość ich montażu jest zdecydowanie usprawnieniem dla wielu gałęzi przemysłu, które dotąd nie mogły zagwarantować sobie tak dobrej szczelności i izolacji przy pełnym otwarciu światła bramy. Dowodem na to jest coraz większa popularność bram wielkogabarytowych, zastępujących w nowych projektach bardziej tradycyjne rozwiązania.