klimatyzacja Kraków

Serwis klimatyzacji – jak dbać o urządzenia

Posiadając klimatyzację musimy mieć mieć na uwadze, że wdychamy powietrze pobrane z zewnątrz oraz przelatujące przez różne kanały jak i przez urządzenie w postaci klimatyzatora. Powinniśmy zatem szczególnie wziąć sobie do serca dbałość o czystość zarówno kanałów jak i urządzenia.

Dlaczego klimatyzacja musi być regularnie czyszczona

W celu oczyszczenia chłodnego powietrza wydostającego się z klimatyzatora, przed wylotem zamocowany jest specjalny filtr, którego funkcją jest usuwanie kurzu oraz wszelkiego rodzaju zanieczyszczeń. Prócz filtra powietrznego, opisanego w poprzednim zdaniu, w części urządzeń znajdują się między innymi filtry odwadniające oraz plazmowe, które uzdatniają powietrze wydmuchiwane z urządzenia. Na filtrze, jaki on by nie był, osadzają się rozmaite zanieczyszczenia, tym samym zmniejsza się wydajność pracy maszyny oraz rośnie jej zużycie energii. Często zdarza się, że klimatyzator ulega oblodzeniu, co z kolei przyczynia się do skraplania się wody, co niekiedy może nawet doprowadzić do braku możliwości uzyskania pożądanej temperatury powietrza.

Brud znajdujący się w filtrze jest doskonałym miejscem bytowania dla drobnoustrojów, które po rozwinięciu się w klimatyzatorze będą przesyłane do pomieszczenia wraz ze schłodzonym powietrzem. Wśród nich znajduje się naprawdę sporo szkodliwych bakterii, na przykład bakterie rodziny Legionella, które po trafieniu do organizmu ludzkiego są w stanie wywołać bardzo poważne schorzenia płuc. Stąd też bardzo istotne jest regularne czyszczenie klimatyzatorów, które powinno być przeprowadzane zarówno ze względu na zdrowie, jak i w celu uniknięcia generowania niepotrzebnych kosztów.klimatyzacja Kraków

Jak czyścić klimatyzację?

Wloty oraz wyloty powietrza w urządzeniu powinno czyścić się miękka i suchą tkaniną. Jeżeli zabrudzenie nie będzie się dawało łatwo usunąć, można sobie pomóc poprzez zwilżenie ściereczki letnią wodą, połączoną z jakimś łagodnym środkiem myjącym o obojętnym odczynie, chociażby z mydłem. Absolutnie nie powinno się stosować żrących środków czyszczących.

Filtry powietrza znajdujące się w klimatyzatorach powinny być czyszczone zgodnie z instrukcją producenta. Część modeli klimatyzatorów posiadają wbudowaną sygnalizację informującą o zabrudzeniu filtra – na wyświetlaczu pojawia się stosowna informacja. Filtry czyści się zwykłym odkurzaczem albo wodą. Jeżeli czyszczenie filtra staje się coraz mniej skuteczne, należy go wymienić na nowy.

Profesjonalny serwis klimatyzacji

Co jakiś czas trzeba przeprowadzić gruntowne czyszczenie całej klimatyzacji, a zwłaszcza skupić się na przewodach. Nawet przepisy prawa budowlanego nakazują, by w przewodach znajdowały się otwory rewizyjne, które umożliwiają oczyszczenie tych przewodów jak i innych elementów instalacji, o ile nie jest możliwa inna metoda czyszczenia niż poprzez te otwory.

Profesjonalnym czyszczeniem instalacji klimatyzacyjnych zajmują się specjalistyczne firmy, które przy okazji przeprowadzają badania urządzeń wchodzących w skład instalacji jak i profesjonalną inspekcję kanałów, co umożliwia na dobranie najodpowiedniejszej metody ich oczyszczania jak i jej parametrów.