tarcica-budowlana

Rodzaje tarcicy budowlanej

Każdy element budowanego domu jest bardzo ważny. Wszystko musi być idealnie wykonane, począwszy od fundamentów. Kolejna ważna kwestia to ściany, do których najlepiej stosować wyłącznie sprawdzone materiały wysokiej, jakości. Cegły, tynki, nadproża, wylewki betonowe słowem wszystko, co jest wykorzystywane na budowie.

Nie inaczej jest przy wznoszeniu bardzo ważnego elementu, jakim jest dach. Drewno do tego wykorzystywane, czyli tarcica budowlana również musi być wysokiej, jakości. Stąd też tak ważne dla branży budowlanej są profesjonalne tartaki. To one właśnie dostarczają drewno na budowę. Tarcica budowlana dzieli się na kilka kategorii. Najważniejsze zostały opisane poniżej.

Konstrukcja dachu

Najbardziej oczywistym obszarem wykorzystania tarcicy budowlanej jest jej wykorzystanie przy konstruowaniu więźby dachowej. W tartaku można zamówić cały jej projekt, który zostanie dostarczony na budowę gdzie wystarczy złożyć wszystko w całość. Więźba powstaje z drewna sosnowego lub też świerkowego. W jej skład wchodzą:

  • Legary,
  • Belki,
  • Krokwie,
  • Słupy,
  • Kalenice

Zalecane jest stosowanie impregnatów do drewna przed złożeniem więźby – komentuje TomDrew – producent tarcicy budowlanej.

Dach, szczególnie spadzisty nie powstanie bez wykorzystania łat i kontrłat. Ich zadaniem jest, bowiem połączenie wszystkich elementów konstrukcji dachu. Spełniają również funkcję podpory, na której kładzie się dachówki czy też inne rodzaje pokrycia. Podobnie jak więźby, wykonane są z drewna sosnowego lub świerkowego. Ich grubość wynosi najczęściej od 25 do 40mm. Szerokości to najczęściej od 50 do 60mm.

tarcica

Kolejne zastosowania tarcicy

Dach jest ciężką konstrukcją, dlatego też jego ciężar powinien zostać równomiernie rozłożony na ścianach. Do wykonania takiej konstrukcji wykorzystywane są krawędziaki. Tak samo jak poprzednie rodzaje, do ich produkcji wykorzystuje się drewno sosnowe lub świerkowe. Mamy możliwość zamawiania niestandardowych wymiarów, jak zresztą w każdym z opisywanych rodzajów tarcicy.

Nie należy też zapominać o kolejnym rodzaju drewna wykorzystywanego na budowie, jakim jest tarcica szalunkowa. Przeznaczona się ją do wykonywania szalunków pod betonowe wylewki oraz przy wylewaniu fundamentów budynków. Drewno, z jakiego jest zrobiona nie musi być najwyższej klasy.

Do pozostałych, licznych rodzajów tarcicy można zaliczyć drewno konstrukcyjne w domach szkieletowych czy też stolarkę okienną i drzwiową. Tarcica to też podłogi ze szlachetnych gatunków drewna.

Doskonały dom

Budowa domu to trudne przedsięwzięcie, lecz mogą je ułatwić materiały wysokiej klasy. Dzięki temu prace pójdą szybko i sprawnie. Każdy materiał, a więc i tarcica budowlana musi być przystosowany do rodzaju budowy i naszych wymagań. Na szczęście drewno jest łatwe w kształtowaniu i bez trudu można zamówić belki czy łaty o odpowiednich wymiarach.