frezarka do metalu

Nowoczesne frezy do metalu

Frezy to elementy, które umożliwiają cięcie różnych powierzchni oraz tworzyw. Umieszczane są one we frezarkach. Frezy są ostrymi narzędziami o różnych kształtach. Posiadają one najczęściej ząbki i używa się ich w przypadku obróbki wielu powierzchni.

Najbardziej znanymi są frezy tarczowe, czołowo – palcowe, krążkowe oraz kątowe.

Wiele jest rodzajów frezów – każdy z nich służy do innego rodzaju kształtu lub powierzchni. Frez we frezarce ma za zadanie obrabiać czy szlifować daną powierzchnię, aż do uzyskania odpowiedniego kształtu. Każda powierzchnia oraz obrabiany materiał wymaga innego sprzętu i innego typu frezu. Dlatego też mamy tak wiele podziałów frezów ze względu na kształty, jakość ostrzy czy wielkości. Każdy kto używa frezu, musi wiedzieć jaki wybrać frez, by móc go właściwie dopasować do danej nawierzchni.

Frezy do metalu

Warto wiedzieć, zwłaszcza osobie początkującej, na jakie rodzaje dzielą się wszystkie frezy. Wiedza ta pozwoli nam właściwie wybrać frez, którym będziemy szlifować i obrabiać powierzchnie metalowe.

Metal jest mocnym i twardym tworzywem, więc jego obróbka stanowi trudniejsze zadanie. Jednak, nawet  w Internecie możemy zakupić ostrza o różnych kształtach, geometrii i wymiarach. Pozwala to na dopasowanie ostrza do frezarki. Ostrza frezów do metalu służą wyrównywaniu powierzchni, zaokrąglaniu krawędzi czy też wydrążaniu otworów. Warto zwrócić uwagę na to, z jakiego tworzywa wykonane są frezy do metalu – metal jest twardą powierzchnią, jednak jest on podatny na wszelkie zarysowania. Ważne jest więc dopasowanie tworzywa frezu do danej powierzchni.

operator cnc
Najlepsze obrabiarki cnc do aluminium znajdziesz na stronie: obrabiarki-cnc.pl/oferta

Frezy do aluminium

Często możemy spotkać się z frezami służącymi do cięcia/obrabiania aluminium, które są wykonywane z tzw. węglików spiekanych. Frezy przeznaczone do obróbki aluminium, możemy zakupić w wersjach z krótszą lub dłuższą szyjką. Wszelkie typy frezów do aluminium gwarantują wysoką jakość obróbki. Narzędzia te umożliwiają wykonanie cięć różnego typu. Wiele dostępnych na rynku modeli frezów do aluminium umożliwiają dopasowanie właściwego kształtu, geometrii oraz ostrza.

Frezy do aluminium najczęściej nadają się również do cięcia metali, tzw. nieżelaznych. Dzięki temu ten typ frezów może przydać się do dodatkowych robót wykonywanych w warsztacie czy miejscu pracy.

Przecinarki taśmowe do metalu

Najczęściej są to przenośne maszyny służące do cięcia metalu. Świetnie sprawdzają się nawet przy większych elementach.  Przecinarka taśmowa charakteryzuje się szybkością i dokładnością cięcia. Dodatkowo, zawsze możemy liczyć też na dokładne wykonanie cięcia i precyzyjność maszyn. Istnieje wiele modeli i typów przecinarek taśmowych. Każda dopasowana jest do odpowiedniej grubości powierzchni oraz do typu cięć. Przecinarki taśmowe, jak sama nazwa wskazuje – mają za zadanie przecinać konkretną odległość i grubość metalu.