Maszyny rolnicze, które stosuje się w rolnictwie, wymagają nie tylko odpowiedniej eksploatacji i przechowywania. Konieczne jest bowiem regularne doglądanie maszyn. Sezon rolny trwa od kilku do kilkunastu dni w roku. By mieć pewność, że nasze pługi, ciągniki i kombajny będą działać jak należy, trzeba po skończonym sezonie przeprowadzić konserwację. Trzeba jednak podkreślić, że musi być to przegląd pełny, a nie pobieżny. Pełna konserwacja pozwala bowiem oczyścić maszynę bardzo dokładnie i zweryfikować ewentualne usterki. W przypadku ich wystąpienia, natychmiast należy się ich pozbyć. Każda rolnicza maszyna musi działać jak najlepiej, by sezon zbiorów był udany.
Dlaczego warto konserwować maszyny rolnicze?
Istnieje wiele powodów, dla których rolnicy powinni konserwować swoje maszyny tuż po sezonie. Pierwszym i głównym, jest oczywiście zachowanie maszyn w należytym stanie. Czyste, sprawne maszyny pozwolą nam na wykonywanie wszystkich czynności związanych z uprawami i ich zbiorem. Konserwacja ma również na celu wykryć nieprawidłowości i usterki. Przeprowadzanie doglądu umożliwia wykrycie niesprawności w każdej maszynie.
Regularna konserwacja maszyn po skończonym sezonie sprawi, że maszyna będzie przygotowana na następny rok. Oprócz tego, przechowywanie maszyny będzie o wiele bardziej bezpieczne.
Konserwacja maszyn rolniczych zaraz po sezonie nie tylko przygotowuje ją do kolejnego sezonu. Oprócz czynności przeglądowych, wykonuje się szereg napraw w razie konieczności. Specjaliści, którzy dokonują konserwacji i przeglądów wszelkich maszyn rolniczych, mogą również dokonać wymiany niektórych części.
Od stanu naszych maszyn rolniczych będzie zależeć szybkość, sprawność oraz jakość naszych upraw. Konserwacja powinna więc być przeprowadzona w sposób rzetelny. Niektórzy rolnicy mogą decydować się na przeprowadzenie pobieżnej konserwacji i przeglądu, ze względu na brak czasu lub funduszy. Jednak w każdej maszynie może zdarzyć się usterka lub nieszczelność. Konserwacja jest właśnie od tego, by zapobiec problemom w przyszłym sezonie i pozbyć się nieprawidłowości z zakończonego sezonu.
Brak konserwacji może przyczynić się do powstawania problemów w trakcie kolejnego sezonu. Wielu jest rolników, którzy nie mają zbyt wiele czasu na to, by przeprowadzić właściwą konserwację na maszynach. Jeśli okaże się, że poprzedni sezon nieco wyniszczył maszynę, będzie to stanowiło dość poważny problem w kolejnym. Praktycznie niemożliwe jest bowiem wynajęcie lub pożyczenie maszyny rolniczej.
Konserwacja maszyn rolniczych – czynności
Konserwacja maszyn rolniczych powinna obywać się w następujący sposób:
- Dokładne umycie maszyn i oczyszczenie ich. Maszyny muszą być oczyszczone z pozostałości błota, resztek roślin oraz ziemi i innych.
- Płukanie maszyn – w zależności od części i typu materiału, należy stosować zimną lub ciepła wodę, różne ciśnienia oraz strumienie. Woda nie może być skierowana bezpośrednio na wlewy paliwa, przewody oraz filtry. Do mycia maszyn służą specjalne myjki wysokociśnieniowe.
- Uzupełnianie warstw po farbie. Wszystkie elementy maszyn, z których odprysnęła farba, należy natłuścić, a następnie pomalować na nowo. Miejsca, w których odeszła farba, są bardzo narażone na powstawanie korozji.
- Smarowanie i natłuszczanie wszystkich ruchomych i roboczych części. Jest to kolejny krok w konserwacji. Po zakończonym sezonie, maszyny rolnicze są nieco zużyte więc trzeba je na nowo nasmarować, by nie zardzewiały przez okres garażowania.
- Zdemontowanie części takich jak pasy klinowe i akumulatory. Te i podobne części muszą być zdjęte i dokładnie przemyte w specjalnych mieszankach. Są one bowiem bardzo podatne na przegrzanie i zniszczenie.
Trzeba podkreślić, że wiele jest maszyn, które należy przechowywać w specjalnych warunkach. Pługi, traktory czy ciągniki, które należą do droższych, należy garażować. Przez okres nieużywania, maszyny nie mogą być narażone na jakiekolwiek czynniki szkodzące.
Przegląd maszyn rolniczych i ich konserwacja to obowiązek każdego, kto prowadzi własną farmę, rolę lub gospodarstwo. Dbałość o maszyny przekłada się na jakość roślin i wszelkich upraw. W okresie zbiorów, pługi i traktory muszą być sprawne, by każdy rolnik mógł sobie zapewnić udane zbiory i, co za tym idzie – zysk. Odpowiednia konserwacja maszyn zapewni nam szybkie zbiory.
Przy konserwacji maszyn należy również sprawdzić sprawność jej wszystkich części i w razie potrzeby wykonać zamiany na nowe, całkowicie sprawne.