rower elektryczny górski

Jak wydłużyć zasięg roweru elektrycznego na trasie?

Nowoczesne pojazdy na dwóch kółkach zasilane energią elektryczną cieszą się ogromną popularnością. E-bike to doskonała alternatywa dla klasycznego roweru, która pozwala na dopasowywanie poziomy wysiłku fizycznego do swoich aktualnych potrzeb oraz na przyjemne i ekologiczne poruszanie się po mieście oraz po trasach rowerowych na obszarach leśnych, a nawet górskich. Aby móc cieszyć się jazdą jak najdłużej, warto odpowiednio dbać o swój rower elektryczny. Wydłuży to nie tylko jego żywotność, ale także znacznie zwiększy liczbę kilometrów, którą można przejechać na jednym ładowaniu.

Odpowiednie podejście do jazdy na rowerze jest najważniejsze

rower elektryczny miejskiJednym z najważniejszych elementów każdego roweru elektrycznego jest jego bateria. Akumulator odpowiada za dodatkowe wsparcie podczas jazdy, a od jego wydajności i pojemności zależy to, jak wiele kilometrów można pokonać z pomocą dodatkowego napędu z jednego ładowania. Fizycznie nie da się zwiększyć pojemności baterii, jednak stosując się do kilku prostych zasad, można znacznie wydłużyć zasięgi pojazdu na jednym ładowaniu.

Na to, jak bardzo wydajny będzie akumulator, wpływa między innymi to, czy startować będziemy od razu z włączonym wspomaganiem, czy też nie. Przy starcie rower pobiera bardzo dużo energii, dlatego o wiele lepiej jest wystartować o własnych siłach i rower rozpędzić, a dopiero później włączyć wspomaganie. Dzięki temu w początkowej fazie nie zużyjemy znacznych zasobów baterii i tym samym będzie ona mogła działać znacznie dłużej podczas późniejszej jazdy.

Bardzo duży wpływ na żywotność baterii ma także to, jak płynnie będziemy jechać na rowerze elektrycznym. Brak drastycznych zmian prędkości oraz nagłego hamowania pozytywnie wpływa na pracę baterii, która może przez dłuższy czas pobierać stałą ilość energii niezbędną do napędzania pojazdu, bez żadnych anomalii.

Dobrym wsparciem dla jej działania jest także płynne pedałowanie. O tyle, o ile w klasycznych rowerach pedałowanie przez krótki czas z naprawdę dużą siłą po to, aby chwilę później zrobić przerwę, się sprawdza, tak w rowerach elektrycznych takie podejście kompletnie nie zdaje egzaminu. Dlatego też przez całą trasę warto jechać podobnym tempem oraz pedałować w sposób płynny, bez częstych zmian. Jeśli do tego pamięta się o przełączaniu i dopasowywaniu do jazdy przerzutek, to bateria powinna pozwolić na pokonanie znacznie dłuższej trasy niż w przypadku, gdy jazda będzie często przerywana oraz pozbawiona wsparcia w postaci pedałowania w trakcie jazdy.

miejski rower elektryczny

Warto zadbać o stan techniczny roweru

Poza samym stylem jazdy, na długość dystansu możliwego do pokonania na jednym ładowaniu wpływa również stan techniczny roweru elektrycznego. Ważna jest tu sama bateria, ponieważ częściowo zużyty akumulator zaczyna stopniowo tracić swoją pojemność. Ponadto bardzo istotne jest to, aby wszystkie części całego układu zasilającego były w pełni sprawne.

Przed jazdą warto również sprawdzić ciśnienie w kołach, które nie powinno być zbyt wysokie ani zbyt niskie, ponieważ nie tylko negatywnie wpłynie na żywotność baterii w trakcie jazdy, ale będzie również niosło zagrożenie dla osoby prowadzącej rower elektryczny. Na szczególną uwagę zasługuje również napęd, który powinien być dobrze wyczyszczony i nasmarowany. Jest to istotne, ponieważ w przypadku dostania się tam zanieczyszczeń oraz braku odpowiedniego poślizgu, cały układ napędowy roweru będzie bardzo trudno chodził.

W wielu modelach dostępne są dodatkowe ustawienia wspomagania, które umożliwiają personalizowanie funkcjonowania napędu. Dzięki temu można dostosować działanie pojazdu do swoich potrzeb. Dobranie odpowiednich parametrów, dopasowanych do swojego tempa i stylu jazdy również pozytywnie wpływa na zasięg roweru elektrycznego.