monitor do gry

Jak wybrać dobry monitor do gier?

O wyborze najlepszego monitora do gier decyduje szereg parametrów technicznych, z czego zakres każdego z nich inaczej sprawdzi się w przypadku różnych potrzeb oraz posiadanego budżetu. Co jest zatem najważniejsze w doborze najlepszego monitora?

Najważniejsze elementy monitorów gamingowych

Matryca

  • Matryca TN jest najtańszym rodzajem, a przy względnie niskiej cenie oferuje całkiem dobre parametry. Dobrze sprawdzi się w przypadku dynamicznych gier, wymagających szybkiej reakcji. Wysoka jest też oferowana częstotliwość odświeżania. Nie jest jednak polecana dla miłośników intensywnych barw, gdyż radzi sobie z odwzorowaniem kolorów nieco gorzej niż inne rodzaje matryc. Problemem mogą być też wąskie kąty widzenia.
  • Matryca IPS całkiem dobrze rekompensuje wady matrycy TN, czyli zapewnia lepsze barwy i szerszy kąt, lecz oczywiście w zamian za wyższą cenę. Jej wadą jest to, że ma pewne opóźnienia w reakcji, zatem lepsza będzie raczej do gier strategicznych, w których czas reakcji nie jest aż tak istotny.
  • Matryca VA to kompromis, jeśli chodzi o pozostałe rodzaje matryc, gdyż łączy w sobie ich zalety. Ma dobre kąty widzenia i całkiem dobrze odwzorowuje barwy. Jej cena tez znajduje się też gdzieś pomiędzy matrycą TN i IPS.

Wielkość monitora

Im większy monitor, z tym wyższą rozdzielczością będzie współgrał. Do tej przejdziemy za chwilę, a jeśli chodzi o wielkości ekranu, najbardziej popularne to:

  • 24 cale to monitor uniwersalny, do wielu zastosowań, łatwy do umieszczenia nawet na ciasnym biurku. Dobry do rozdzielczości Full HD.
  • 27 cali jest nieco lepszy do gier i filmów, zapewnia najpopularniejsze parametry wielkości obrazu (16:9). Poradzi sobie z rozdzielczością WQHD.
  • od 34 cali w górę to monitor panoramiczny, dostępny również z opcją zakrzywienia ekranu. Najwięcej zyska na wyborze rozdzielczości 4k, lecz to już większy wydatek.

gry komputerowe

Ekran płaski lub z zakrzywieniem

  • Ekran zakrzywiony jest lepiej dopasowany do naturalnej percepcji ludzkiego oka. Zastosowanie krzywizny ułatwia również objęcie wzrokiem obrazu nawet na bardzo dużym monitorze.
  • W narożnikach zwykłych ekranów, zwłaszcza w przypadku tych starszej generacji, można się było czasem spotkać z zakrzywieniem obrazu. Zakrzywiony ekran zapobiega takim sytuacjom.

Rozdzielczość ekranu

  • Trochę już obecnie przestarzała rozdzielczość Full HD. Jest chętnie wybierana ze względu na rozsądny kompromis miedzy całkiem dobrą jakością oraz cena, a także dzięki temu, że lepiej sprawdzi się w przypadku komputerach z kartą graficzną o niższych parametrach.
  • Rozdzielczość WQHD to pewien kompromis techniczny i budżetowy pomiędzy rozdzielczością Full HD a 4K. Możliwe jest zakupienie monitora o całkiem dużej częstotliwości odświeżania.
  • Wspomniana już rozdzielczość 4K to najwyższa obecnie dostępna rozdzielczość. Najlepiej sprawdzi się w przypadku większych ekranów. Przed zakupem lepiej jest upewnić się, że dysponujemy dobrą kartą graficzną.

monitor

Odświeżanie obrazu

  • 60 Hz najlepiej nadaje się do gier niewymagających szybkiej reakcji lub do pracy. Spotykana zarówno w tańszych, jak i droższych monitorach.
  • 75 Hz to kompromis między potrzebami a ceną. Lepiej nada się do gier, osiągalna w stosunkowo niskiej cenie.
  • 144 Hz dobrze współgra z rozdzielczością Full HD oraz WQHD, jest to częstotliwość wysoka, lecz uniwersalna. Nadaje się i na co dzień, i do gier.
  • 240 Hz polecana w przypadku gier sieciowych, stosowana wyłącznie w rozdzielczości Full HD. Dobrze zgra się z matrycą TN.

Po wybraniu wymarzone monitora do gier komputerowych, warto o niego należycie dbać i czyścić. W przypadku jakichkolwiek usterek warto nie zwlekać i udać się do sprawdzonego serwisu komputerowego, który kompleksowo zajmie się naprawą monitora.